- Oční péče
- Příběhy
Přestože se na očních klinikách podporovaných Světlem pro svět za péči a operace neplatí, existují překážky, proč k nám spousta pacientů nemůže dorazit.
Chybí jim peníze na cestu nebo se k nám nemají prostě jak fyzicky dostat. Většina našich lékařských týmů proto vyráží alespoň dvakrát ročně přímo do terénu, zajistit oční péči v těch nejhůře dostupných oblastech.
Lékaři a zdravotníci objíždí místní malé zdravotní stanice a operují přímo tam. Lidé se o trase lékařského týmu dopředu dozvědí z místního rádia, v kostele nebo přes síť terénních pracovníků. Tým se většinou skládá z jednoho zkušeného oftalmologa a několika proškolených operatérů.
Viděla jen mlhu a tmu
Tamar je 72letá vdova z Mosambiku. Její muž a někdejší vůdce celé komunity zemřel před více jak deseti lety. Celou rodinu živí skromné farmaření. Problémy se zrakem se u Tamar objevily v roce 2020, začala špatně vidět, bolely ji oči i hlava. Místní lékař si s ní nevěděl rady. Tamar musela záhy přestat pracovat.
S Tamar si místní lékař nevěděl rady. Foto: Ulrich Eigner/Světlo pro svět.
Skoro dva roky viděla na pravé oko pouze mlhu a tmu. Od sousedů a z rádia se Tamar dozvěděla, že do asi dvě hodiny vzdáleného Muxungue dorazí terénní zdravotnický tým. Zdravotníci Tamar na místě diagnostikovali šedý zákal a odoperovali ji. „Jsem velmi vděčná lékařům, kteří přijeli z daleka a operovali mě. Jsem ráda, že mohu vyprávět svůj příběh,“ svěřila se nadšeně po operaci.
Během chvíle přišel o zrak
35letý etiopský farmář Kayole byl jedním z 261 pacientů, které letos v srpnu během čtyřdenního výjezdu v Karatu ošetřil a odoperoval terénní zdravotnický tým podporovaný Světlem pro svět. Oboustranný šedý zákal otci pěti dětí ztěžoval práci na poli i péči o rodinu. „Během krátké doby jsem přišel o zrak. Když jsem se dozvěděl, že lékaři dorazí k nám, neváhal jsem,“ říká Kayole.
Lidem z venkovských oblastí často chybí prostředky na to, aby mohli zajet za lékařem do města. Není výjimkou, že kvůli tomu musí prodat krávu, která je živí, nebo se na jejich cestu složí celá vesnice. Po operaci Kayole zase vidí. „Chci zase farmařit a pomáhat své komunitě,“ dodává.
Odkládala operaci příliš dlouho
Pro 34letou Assabii z Etiopie se život nevyvíjel zcela podle plánu. Chtěla jít do školy a studovat, ale vdala se velmi mladá. Přijala realitu a zavázala se k manželství. Jenže po deseti letech vztahu, do kterého porodila dva chlapce, ji manžel opustil a oženil se s jinou. Ve 25 letech tak zůstala sama se dvěma dětmi. Postavila se však na vlastní nohy, otevřela si malý podnik v městečku Bure a začala vařit pivo, aby si mohla dovolit poslat děti do školy.
„Vaření piva je velmi těžká práce, vyčerpávající a s malými příjmy. Ale musím živit rodinu a vychovat své dvě děti,“ říká Assabie.
Před třemi lety Assabie začala bolet hlava a zhoršoval se jí zrak. V Gondorské nemocnici, se kterou Světlo pro svět dlouhodobě spolupracuje, ji zjistili zelený zákal. Assabie si ale nemohla dovolit zameškat několik dní v práci. „Nešlo to. Nemohla jsem si dovolit přijít o několikadenní příjem,“ říká Assabie.
Na operaci nakonec dorazila až za rok a kvůli tomu přišla nenávratně o zrak v levém oku. Pravé oko se ale lékařům podařilo zachránit, pomocí operace zastavili zhoršování glaukomu. „Budu se teď o svůj zrak starat, protože pro mě představuje svobodu,” slibuje žena.
Co umí Světlo pro svět:
- Za 800 Kč odstraníme šedý zákal v jednom oku a vrátíme zrak člověku.
- Za 3600 Kč odoperujeme v celkové narkóze obě oči malého dítěte.
- Za 11 800 Kč umožníme terénní výjezd do těch nejodlehlejších oblastí.
Podpořte prosím naše terénní výjezdy! 👉 https://www.darujme.cz/projekt/1209300
Foto: Gregor Kuntscher/Světlo pro svět.