Přeskočit na obsah

Jak nezapomenout na lidi se zdravotním postižením během záplav v Jižním Súdánu

24.10.2024
  • Aktuality
  • Humanitární pomoc
  • Jižní Súdán

Jižní Súdán čelí záplavám bezprecedentního rozsahu. Zasažen byl už 1 milion lidí, přičemž více než 270 tisíc z nich muselo opustit své domovy. Mezi nejhůře zasažené patří lidé se zdravotním postižením.

Poznámka: Světlo pro svět podporuje lidi se zdravotním postižením v Africe. I když jsme se tedy nezapojili do pomoci při zářijových záplavách v Česku, chceme tímto alespoň vyjádřit poděkování všem organizacím a dobrovolníkům, kteří pomáhají u nás doma.

Organizace spojených národů předpokládá, že do konce roku 2024 záplavy v Jižním Súdánu zasáhnou 3,3 milionu lidí. Některé regiony v zemi to zřejmě přivede na pokraj hladomoru.

Datawrapper uvádí, že Jižní Súdán má ze všech zemí světa nejnižší schopnost vypořádávat se s katastrofami způsobenými změnami klimatu.

Dopad na lidi s postižením

Když katastrofy spojené s klimatem udeří, u lidí se zdravotním postižením je vyšší pravděpodobnost, že zemřou, utrpí zranění nebo škodu na majetku, než je tomu u lidí bez postižení.

Machovi trvá dopravit se do nejbližšího města kvůli zaplaveným cestám pět hodin, o tři a půl hodiny déle než obvykle. © Nema Juma/Světlo pro svět.

Stěžejní zpráva OSN o z roku 2024 uvádí, že 39 procent lidí se zdravotním postižením má velké potíže se během náhlé katastrofy evakuovat nebo se nemohou evakuovat vůbec. Více než každý čtvrtý (28 procent), který se evakuovat potřebuje, nemá nikoho, kdo by mu pomohl.

Průzkum OSN odhalil „nepřijatelná selhání“, co se týče ochrany lidí se zdravotním postižením před katastrofami. Zjistil, že 84 % lidí se zdravotním postižením nemá žádný osobní plán, jak se na katastrofu připravit.

Povodně v Jižním Súdánu

Světlo pro svět podporuje lidi s postižením zasažené povodněmi v Jižním Súdánu a pomáhá jim se připravovat na budoucí pohromy vyvolané klimatem.

Naši facilitátoři inkluze lidí s postižením (DIF) pracují s lidmi se zdravotním postižením v jihosúdánském státě Jonglei, který patří mezi záplavami nejvíce zasažené regiony v zemi. Radí jim, jak se evakuovat do bezpečných prostor.

Poskytli jim invalidní vozíky, tříkolky, vycházkové i bílé slepecké hole, které jim během evakuací pomohou se snadněji přemístit. Někdy to ale nestačí. Pro osoby se zdravotním postižením se také zpřístupňují dočasné přístřešky.

Ayuen, farmář a místní církevní představitel, má potíže s přemisťováním. Jeho tříkolka se po zaplavených cestách pohybovat nedokáže. © Simon Madol/Světlo pro svět.

Světlo pro svět se svými partnery pomáhá poskytovat psychosociální podporu zasaženým komunitám. Osoby, které mohou povodně zasáhnout, propojujeme s partnerskými organizacemi, které jim mohou poskytnout další podporu.

Pomáhá proškolit představitele komunit, zástupce místní samosprávy, učitele a humanitární organizace v tom, jak podpořit lidi s postižením a poskytnout jim informace i v případě nouze. Pomohou i drobné změny, jako vyvěšování informací o povodních na snadno dostupných místech.

Ayuen, farmář a místní církevní představitel, obdržel od Světla pro svět tříkolku, aby se mohl snadněji sám pohybovat. V zaplavené oblasti je ale i ta těžko použitelná.

„Můj pohyb je omezený, protože většina silnic je plná vody,“ říká Ayuen.

Ayuen momentálně bydlí u svého bratrance, protože jeho dům a celá vesnice Gak, ve které stojí, jsou momentálně pod vodou. „Během evakuací se vždy ujistím, že moje žena vezme děti na vyvýšené místo, zatímco já zůstávám doma, aby se naše věci neztratily,“ dodává.

Facilitátoři inkluze pomáhají v zaplaveném jihosúdánském státě Jonglei lidem se zdravotním postižením. © Nema Juma/Světlo pro svět.

Zkušenosti s povodněmi má také podnikatelka Ayen. Má šest dětí, tři z nich jsou postižené. Ayen absolvovala školení v oblasti obchodního managementu a od Světla pro svět získala drobný finanční obnos, aby mohla začít podnikat. Prodává arašídy. Jenže její obchod smetla voda a od té doby má potíže cokoliv prodat. „Nejsou tu žádní zákazníci,“ říká Ayen.

„Když byl můj manžel naživu, pomáhal mi se o děti starat. V roce 2005 zemřel a veškerá tíha zůstala na mně,“ říká Ayen.

„Ačkoli mě vždy podpoří sousedé, je pro mě těžké se evakuovat. Oblast opouštíme vždy jako poslední. Moji příbuzní a sousedé nám přijdou pomoci teprve tehdy, až všechny své věci bezpečně přesunou na vyvýšené místo,“ říká Ayen.

Naši facilitátoři inkluze Ayen i další rodiny se členy se zdravotním postižením pravidelně navštěvují.

Příprava na budoucnost

Ayen i další rodiče dětí se zdravotním postižením, vůdci komunit a úředníci místní samosprávy nedávno absolvovali školení zaměřené na připravenost na katastrofy a budování odolnosti.

Školení, které je součástí projektu We Are Able, zajistí, že lidé se zdravotním postižením budou lépe připraveni přizpůsobit se budoucím katastrofám souvisejícím s klimatickou krizí a budou schopní na ně adekvátně reagovat.

„V důsledku záplav jsme zažili mnoho problémů. Ale nyní, se znalostmi, které jsme získali, můžeme plánovat a zvyšovat povědomí o řízení rizik v komunitách. Zejména pro lidi se zdravotním postižením,“ říká Athiei John, náš facilitátor inkluze v jihosúdánském státě Jonglei.

„Povodně mají ničivý dopad a lidé se zdravotním postižením už teď čelí scénářům jak z noční můry,“ říká Sophia Mohammed, ředitelka kanceláře Světla pro svět v Jižním Súdánu.

„Čelí řadě problémů. Nepřístupné cesty brání přesunu do vyšších poloh. Rizikem jsou onemocnění ze záplav, uštknutí jedovatým hadem nebo nedostatek dostupných informací,“ vysvětluje Mohammed.

„V reakci na tuto krizi musíme zajistit, aby lidé se zdravotním postižením nezůstali pozadu. Informace o nouzové pomoci by měly být sdělovány v přístupných formátech, včetně znakové řeči, a tábory pro vnitřně vysídlené osoby musí mít přístupné umývárny a cesty. Veškerá humanitární pomoc musí být dostupná všem.“

Podle Mohammed se odhaduje se, že „1,2 milionu lidí se zdravotním postižením v Jižním Súdánu zůstává během takovýchto krizí neviditelnými“. „Důrazně vyzýváme mezinárodní společenství, aby na ně pamatovalo a podporovalo je v této nepředstavitelně těžké době,“ zakončuje ředitelka kanceláře Světla pro svět v Jižním Súdánu.

Podle projekcí OSN bude do konce letošního roku v Jižním Súdánu povodněmi zasaženo 3,3 milionu lidí. © Světlo pro svět.