- Mosambik
- Oční péče
Seznamte se s Deolindou, dvouletým děvčátkem z Mosambiku, které se narodilo s šedým zákalem.
Bílé tečky se v pravém oku děvčátka začaly výrazněji rýsovat v jejích pěti měsících, kdy si jich maminka Hermína také poprvé všimla. Rodiče se třemi dětmi žijí v malém bytě v Maputu. Pronájmy jsou v hlavním městě Mosambiku pro obyčejné rodiny velmi drahé. Zatímco otec Deolindy pracuje v obchodě, Hermína do rodinné pokladničky přispívala z výplaty pokojské. Jenže skromného výdělku se musela vzdát, když s nejmladší dcerou začala obíhat vyšetření a shánět pomoc.
Lékař v nemocnici mladou maminku místo uklidnění spíše vyděsil. Hermína si ze setkání odnesla, že děvčátko musí na operaci, během které mu odstraní pravou oční bulvu. Byla v šoku a zcela pochopitelně i proti.
„Myslela jsem si, že chtějí mé dceři vydloubnout oči. To bych nikdy nedopustila,“ vysvětluje zpětně Hermína.
Naději rodině nedodávali ani přátelé a příbuzní. Tvrdili, že Deolinda už nikdy neuvidí. A posílali ji za tradičními léčiteli. Zejména ve venkovských oblastech afrických zemí, kde působí i Světlo pro svět, mají lidé často omezený přístup k moderní medicíně. Proto se se zdravotními potížemi obracejí právě na tradiční léčitele. Ti jsou sice v mnoha ohledech zkušení a s řadou chorob dokáží lidem pomoci díky znalostem přírodní medicíny, na problém s kataraktou jsou ale krátcí. A mohou nadělat více škody než užitku, pokud se pokusí šedý zákal sami odstranit.
Bílá skvrna v Deolindině pravém oku se mezitím rychle rozrůstala. Hermína naštěstí žádného léčitele nesehnala a zašla za lékařem znovu. Ten si tentokrát na pomoc s vysvětlením situace zavolal sestru cvičenou v psychosociální podpoře a komunikaci s pacienty. Sestra Hermínu uklidnila a pomohla jí pochopit, že o oči děvčátko nepřijde. Rodina tak na operaci přistoupila.
50 tisíc operací ročně
Lékař tehdy ani ne dvouletou Deolindu poslal do jiného zařízení, kde jsou na dětské oční operace vybaveni. Do Maputské centrální nemocnice, se kterou spolupracuje i Světlo pro svět.
Maputská centrální nemocnice je referenční nemocnicí pro celou zemi. Přesto tam oftalmologie v současnosti nemá ani vlastní operační sál a musí využívat ten na pohotovosti. Světlo o svět usiluje o to, aby oční oddělení svůj sál co nejdříve získalo. Také jsme podpořili studium a specializační školení několika oftalmologů, kteří v nemocnici v Maputu pracují. Mezi nimi i lékařky, která Deolindu později operovala.
Autor fotek: ©Jens Dörre/Světlo pro svět.
Světlo pro svět díky svým dárcům, včetně těch z České republiky, v Africe ročně umožní provést více než 50 tisíc očních operací. Cílíme přitom na pacienty, které by si operaci sami nemohli dovolit, byť vyjde v přepočtu jen na několik set korun. U dětí, jako je Deolinda, jsou operace kvůli celkové narkóze o něco dražší. Operace obou očí stojí 3600 korun.
Urgentní případ
Operaci lékaři Deolindě naplánovali na prosinec 2023, ale museli ji odložit kvůli přetíženosti zařízení. A to i přes naléhavost jejího případu. “Případ Deolindy byl urgentní,“ řekla nám oční lékařka Lacea Alfredová. “Deolinda je ještě malá a její mozek se potřebuje naučit vidět. Musíme ji brzy operovat.“
Protože se Deolinda se šedým zákalem na pravém oku už narodila, a oko tedy nikdy pořádně nevidělo, nemohlo se vyvinout spojení mezi okem a mozkem. Její oko tak časem začalo lenivět. Je důležité, aby se děti naučily vidět co nejdříve. V osmi letech se totiž spojení oka a mozku uzavírá a i když je později oko odoperováno, dítěti už se stejně v případě vrozeného šedého zákalu zrak nevrátí. “Bála jsem se o její budoucnost,” vzpomíná Hermína.
Tichá a veselá Deolinda se při všech vyšetřeních i opakovaných přípravách na operaci chovala velmi trpělivě a jen málo plakala. V nemocnici si dokonce našla i kamarádky. Chirurgický zákrok se nakonec kvůli řadě okolností uskutečnil až na čtvrtý pokus, ale byl včas a dopadl dobře. “Ulevilo se mi, že se Deolinda konečně dočkala operace. Jsem velmi vděčná,” říká Hermína.
“Chci, aby Deolinda vyrostla jako zdravé dítě. Měla by mít možnost v životě dělat to, co si vybere. Teď uvidí, tak věřím, že to zvládne,“ říká maminka Hermína.
Deolinda teď musí nosit brýle, dokud se i její pravé oko nenaučí samo vidět. Pak teprve při další operaci dostane umělou čočku.
Hermína se po poslední operaci Deolindy chystá vrátit do práce, aby podpořila svého manžela a pomohla zaopatřit svoji pětičlennou rodinu.
Věděli jste, že?
Operace šedého zákalu je relativně jednoduchá a rychlá. Stojí v přepočtu asi 800 korun. U dětí je nákladnější, protože probíhá v narkóze. Operace obou očí u dětí vyjde na 3 600 Kč!