Uganda
Světlo pro svět funguje v Ugandě od počátku 21. století. Naše práce zahrnuje dvě tematické oblasti: dětskou oční péči a ekonomickou soběstačnost. Cílíme na mladé lidi, kteří žijí se zdravotním postižením, a na to, jak jim zajistit lepší socioekonomické postavení.
Čeho jsme dosáhli v roce 2023:
- Provedli jsme 59 520 očních vyšetření.
- Vyšetřili jsme zrak 152 188 studentům.
- Našimi aktivitami v oblasti ekonomické soběstačnosti jsme oslovili 7 981 lidí se zdravotním postižením.
Co děláme
Oční péče
Zajišťujeme také, aby byly služby dětské oční péče integrovány do běžné zdravotní péče na všech úrovních, a to prostřednictvím účinného systému doporučení a mobilizačních strategií. Rozšiřujeme dostupné zdroje skrze školení očních zdravotních týmů, zdravotnického personálu, učitelů i venkovských zdravotnických týmů, aby zvládali identifikovat, léčit a odstraňovat vrozené šedé zákaly u dětí i další běžné dětské oční choroby.
Zdravé oči u dětí podporujeme také prostřednictvím programu „3,2, 1 a vidím!“. Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, ministerstvem školství a tělovýchovy a místní samosprávou zajišťujeme, aby měli všichni lidé přístup ke kvalitním očním zdravotnickým službám na všech úrovních zdravotnického systému.
Naše online platforma EnableMe poskytuje informace o opomíjených inkluzivních tématech, která se týkají lidí se zdravotním postižením a jejich práv.
Inkluze lidí se zdravotním postižením
Vyzýváme lidi napříč vládou, soukromým sektorem a občanskou společností, aby se zavázali k inkluzi osob se zdravotním postižením tím, že se přihlásí k naší iniciativě „Make 12,4% Work“.
Iniciativa je řízena mladými lidmi s postižením, známými jako facilitátoři inkluze, kteří oslovují potenciální partnery, navazují s nimi pracovní vztahy, poskytují školení pro zvyšování povědomí o inkluzi a poskytují technickou podporu. Naši facilitátoři inkluze představují aktivní vzory pro mladé lidi se zdravotním postižením, školí je v oblasti podnikání a finanční gramotnosti a zároveň je mobilizují, aby se chopili příležitostí.
Nabízíme také poradenské služby pro začleňování osob se zdravotním postižením nadnárodním organizacím, včetně agentur OSN a INGO.
Ekonomická soběstačnost
Spolupracujeme s místními samosprávami na úrovni okresů, abychom zajistili, že často opomíjení muži a ženy se zdravotním postižením (včetně jejich rodin a pečovatelů), kteří žijí v městských a venkovských oblastech, si mohou zajistit příjem, který jim umožní uspokojit základní potřeby jejich domácností, obstarat vodu a jídlo, přístřeší, vzdělání, hygienu a zdravotní péči. Zajišťujeme také, aby měli spravedlivý přístup k finančním službám, například k bankovnictví.
Tuto práci realizujeme především prostřednictvím našich stěžejních programů: „Mainstreaming Ambition – zranitelná mládež v podnikání“ a „We Are Able!“.
Inkluzivní vzdělávání
Náš inkluzivní vzdělávací program staví na základech a kontaktech, které jsme vytvořili v rámci našich programů oční péče a ekonomického posílení. Úzce spolupracujeme s pracovní skupinou Child Eye Health Task Force, která zahrnuje zástupce ministerstva školství a tělovýchovy. S nimi zajišťujeme, aby práce v oblasti dětské oční péče zahrnovala i inkluzivní vzdělávání pro dětí se zrakovým postižením, včetně screeningových a identifikačních protokolů a následné podpory inkluzivního vzdělávání u dětí školního věku léčených v dětských oftalmologických centrech.
Využíváme našich partnerství z programů ekonomické soběstačnosti a podporujeme nevládní organizace, aby zahrnuly děti se zdravotním postižením do svých běžných vzdělávacích programů, a zároveň jim nabízíme nástroje a technické znalosti týkající se inkluze.