Jižní Súdán
Světlo pro svět působí v Jižním Súdánu od roku 2007. Pokrýváme tři oblasti: humanitární činnost, ekonomickou soběstačnost a inkluzivní vzdělávání. Programy realizujeme přímo i prostřednictvím našich místních partnerů. Klíčovým rysem naší práce v Jižním Súdánu je zajištění inkluzivního působení v kontextu humanitárních krizí.
Čeho jsme dosáhli v roce 2023:
- Podpořili jsme přes 2 500 lidí se zdravotním postižením.
- Poskytli jsme inkluzivní vzdělávání více než 3 500 dětem.
- V inkluzivním vzdělávání jsme vyškolili kolem 75 lidí.
Co děláme
Humanitární aktivity
Spolupracujeme s vládními a humanitárními agenturami, abychom zajistili, že rychle poskytnou pomoc a ochranu, kterou lidé s postižením v době krize potřebují.
Podporujeme budování míru prostřednictvím našeho jedinečného sportovního programu zahrnujícího všechny, který jsme v posledních letech odzkoušeli v táboře Mahad pro vnitřně vysídlené osoby. S podporou Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) rozšířujeme tento program i do dalších regionů.
Podíleli na založení Aliance kýavé nemoci, která přináší tolik potřebné zviditelnění dětem žijícím s tímto vysilujícím a často smrtelným neurologickým onemocněním.
Ekonomická soběstačnost
Jako respektovaní odborníci v této oblasti prosazujeme reformu politiky a poskytujeme technické poradenství vládě i nevládním organizacím, abychom lidem s postižením zajistili udržitelné živobytí.
Jsme součástí pracovní skupiny UNESCO pro technicko-odborné vzdělávání a přípravu a máme bohaté zkušenosti se zvyšováním kvalifikace mladých lidí.
Podporujeme rodiče dětí se zdravotním postižením sdílením dovedností, které mohou využít k tomu, aby si zajistili udržitelný příjem. Pokračujeme v budování skupiny odborníků na inkluzi zdravotně postižených, kteří školí vládní orgány i společnosti, aby byly více inkluzivní pro lidi se zdravotním postižením.
Inkluzivní vzdělávání
Spolupracujeme s ministerstvem školství a univerzitou v Džubě na implementaci politiky inkluzivního vzdělávání v Jižním Súdánu. Poskytujeme technické poradenství nevládním organizacím zaměřeným na vzdělávání i vládě a budujeme kapacity mezi humanitárními agenturami, abychom zajistili, že děti s postižením budou mít přístup ke vzdělání i při mimořádných událostech a krizových situacích.
S pomocí finančních zdrojů od UNESCO podporujeme zavádění inkluzivní, komplexní sexuální výchovy pro učitele a studenty, zejména dívky, kteří jsou nevidomí nebo hluší.
Podporujeme vzdělávání dětí se zdravotním postižením už v raném věku tím, že školíme facilitátory inkluze postižených v komunitním rozvoji a propojujeme je s humanitárními agenturami. V komunitách věnujeme specifickou pozornost dívkám s postižením a dětem s kývavou nemocí.