Přeskočit na obsah

Na návštěvě: Za dětskými pacienty v Ugandě

20.02.2025
  • Oční péče
  • Aktuality
  • Stories
  • Uganda

V listopadu 2024 jsme z Prahy vyrazili do Ugandy, abychom navštívili dětské pacienty a také nemocnici Mulago v Kampale, se kterou Světlo pro svět spolupracuje.

Nemocnice Mulago v Kampale je největší nemocnicí v zemi. Kromě toho, že je spádovým zařízením pro oblast hlavního města, posílají sem těžké případy i z ostatních nemocnic v zemi. Služby jsou tu bezplatné, problém ale představuje vybavení, zásoby a nedostatek proškoleného personálu.

Světlo pro svět tu díky příspěvkům od dárců pomohlo vybavit oční oddělení. Dodali jsme oftalmologické přístroje potřebné pro měření zraku a oční operace. Místní oční lékařka Rebecca Lusobya si díky podpoře Světla pro svět mohla dodělat subspecializaci pro dětskou oftalmologii. Každý týden v Mulagu oční operaci podstoupí desítky dětí.

V listopadu 2024, když jsme nemocnici znovu navštívili, se zrovna rozbil jeden z přístrojů a všechny dětské oční operace musely být okamžitě odloženy. I dočasný výpadek v Mulagu představuje podle lékařů obrovskou komplikaci pro celou zemi.

Jeden týden, kdy nefungujeme, znamená, že 40 až 50 dětí a také dospělí se složitými očními vadami nemohou být operováni.

„Pokud je neodoperujeme zdarma zde u nás, nebudou operování vůbec. Nemohou si dovolit jet jinam,“ vysvětlují lékaři.

Denním chlebem je tu šedý zákal, nejčastější příčina slepoty na světě. Rozšířené jsou i zelený zákal, šilhání nebo refrakční vady. „Zrak je jiný než jakékoliv jiné zdravotní postižení. Pro rozvoj dítěte je zcela zásadní,“ říká lékařka Rebecca Lusobya. 

Dylan, 6 měsíců

Dylanovi je teprve šest měsíců a už má za sebou operaci. V Mulagu mu diagnostikovali vrozený oboustranný šedý zákal. “Předtím neviděl vůbec nic, nedokázal zaostřit ani na předměty,” vysvětluje chlapcova matka Joyce.

“Před operací jsem neměla strach. Lékařka mi řekla, že je operovaný včas, takže bude v pořádku,” dodává Joyce s vděkem.

Malý Dylan s maminkou Joyce a lékařkou Rebeccou Lusobya. Autor fotky: Abdul Katende / Světlo pro svět.

Elysh, 1 rok

Elysh je jednoroční neposedné děvčátko, které mělo opravdu těžký start do života. Holčička se narodila se zeleným zákalem. Rodiče si nevěděli rady, jim známé tradiční bylinky potíže jen zhoršovaly.

„Když jsem zjistila, co jí doopravdy je, dostala jsem strach. Slyšela jsem příběhy, že léčba není vždy účinná,“ vysvětluje matka děvčátka. Elysh už má za sebou dvě operace a v budoucnu bude nejspíš potřebovat další, vysvětluje oftalmoložka Rebecca Lusobya. 

Elysh s maminkou a lékařkou Rebeccou Lusobya. Autor fotky: Abdul Katende / Světlo pro svět.

Chrizestum, 17 let

Chrizestumovi je 17 let, má cukrovku a také šedý zákal, který ji často doprovází. Žije s maminkou s dvěma sourozenci ve velmi skromném domku nedaleko Kampaly. Rodina se kvůli léčbě zadlužila na soukromé klinice, chlapec také musel přestat chodit do školy.

Nakonec ho zdarma operovali lékaři v Mulagu. „Mám pro něj velké plány, je to chytrý kluk,“ chválí ho maminka Teopista.

Chrizestum. Autor fotky: Abdul Katende / Světlo pro svět.