Opomíjené tropické nemoci
Opomíjené tropické nemoci (NTD) postihují celosvětově více než jednu miliardu lidí. Vyskytují se převážně v chudých regionech a oblastech s probíhajícím konfliktem. Lidé zjimi asažení se často ocitají v bludném kruhu nemoci a chudoby.
- 150 zemí s nízkými a středními příjmy postižených zanedbávanými tropickými nemocemi.
- Každý rok zemře na tropické nemoci 185 000 lidí.
- 47,9 milionu zdravotních postižení na celém světě je způsobeno zanedbávanými tropickými nemocemi.
Společně s našimi partnery bojujeme proti třem z opomíjených tropických nemocí: trachomu, říční slepotě a lymfatické filarióze. Zaměřujeme se zejména na preventivní léčbu, čímž omezujeme jejich šíření.
- Zvyšujeme povědomí, poskytujeme čistou vodu a hygienická zařízení.
- Poskytujeme léky.
- Odhalujeme případy nákazy a pomáháme s jejich zvládáním.
Nejčastější nemoci
Trachom
Trachom je celosvětově nejčastější infekční příčinou slepoty. Jedná se o oční bakteriální infekci, kterou podle odhadů trpí 1,9 milionu lidí na celém světě. Objevuje se nejčastěji u dětí, přenáší se kontaktem mezi lidmi a pomocí hmyzu. Nejvíce se tak šíří v chudých oblastech, kde lidé nemají dostatek nezávadné vody. Nemoc je velmi bolestivá, řasy se vtočí do oka a postupně rozškrábou rohovku, až člověk úplně přijde o zrak. V počátku nemoci se trachom dá léčit antibiotiky, později pouze operací. V případě, že bylo oko nenávratně poškozeno, může operace pacientovi už jen ulevit od bolesti.
Říční slepota
Říční slepota neboli onchocerkóza je onemocnění způsobené parazitem, vede k zánětu a krvácení oka. Postupně vede k úplnému oslepnutí. Larvy parazita jsou přenášeny nepatrnou muškou žijící v blízkosti vodních toků. Výskyt nemoci úzce souvisí s přístupem obyvatel k nezávadné vodě. Jedná se o druhou nejčastější infekční příčinu slepoty.
Lymfatická filarióza
Lymfatickou filariózu je způsobují parazité, které přenášejí komáři. Parazité se usazují v lymfatickém systému, narušují odtok lymfatické tekutiny a způsobují trvalý zánět a zvětšování končetin.